Dziś w Polsce o kompozytorce Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej mało kto pamięta. Być może pamięć o niej przywrócą płyta z jej kompozycjami nagrana przez Marię Pomianowską oraz książka biograficzna autorstwa Beaty Michalec, które zostały ostatnio wydane nad Wisłą.

Tekla Bądarzewska urodziła się w Mławie około roku 1829. Zmarła w roku 1861 w Warszawie. W ciągu swojego krótkiego życia napisała ponad 30 krótkich utworów muzycznych, a jeden z nich – „Modlitwa dziewicy” – był w drugiej połowie XIX wieku jednym z najbardziej znanych utworów muzycznych na świecie. „Modlitwa dziewicy” Bądarzewskiej była popularna na wszystkich kontynentach przez grubo ponad dwadzieścia lat. Był to pierwszy wielki szlagier rodzącej się dopiero na świecie muzyki popularnej.

Tak jak utwór polskiej kompozytorki kochali ludzie na całym świecie, tak nienawidzili go krytycy muzyczni. Nie bez powodu – utwory polskiej kompozytorki były prostymi i melodyjnymi miniaturami, które co prawda wpadały w ucho, ale trudno było w nich doszukać się wielkiego artyzmu.

Obecnie utwory Tekli Bądarzewskiej najbardziej znane są w Japonii, gdzie młodzi pianiści uczą się gry na fortepianie na jej kompozycjach, a melodia z „Modlitwy dziewicy” jest powszechnie znanym w tym kraju motywem muzycznym. W Polsce na nowo kompozytorkę odkryły Maria Pomianowska i Beata Michalec. Twórczość Bądarzewskiej stara się propagować Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oraz samorząd miasta Mława, w którym urodziła się kompozytorka.