O tym, że należy dokonywać corocznego przeglądu samochodu, wie każdy jego posiadacz, bez odpowiednio działającego wyposażenia auto nie zostanie dopuszczone do jazdy. A kto wie, że rowery także muszą być odpowiednio wyposażone?
Wiele osób uważa, że wystarczy, aby rower miał koła i sprawne pedały, aby można było jechać. Nie do końca jednak tak jest. Nieodpowiednio wyposażony rower może skutkować mandatem, a w gorszym przypadku utratą zdrowia lub życia.
Prawidłowo wyposażony rower powinien być zaopatrzony w przednie światło barwy białej. Światło to nie służy wyłącznie do korzystania z niego o zmierzchu i w nocy. Przednie światło winno być włączone także podczas przejazdu przez drogi zalesione (ścieżki w lesie i w parku) w celu zwiększenia widoczności dla rowerzystów jadących z naprzeciwka. Dotyczy to zarówno posiadających rower miejski czy typu BMX.
Innym obowiązkowym elementem wyposażenia jest działające tyle światło barwy czerwonej. Dodatkowo z tyłu powinno być także światełko odblaskowe o tej samej kolorystyce. Ma to na celu zwiększenie widoczności roweru dla osób jadących za nami. I tak samo, dotyczy to zarówno posiadaczy BMX’ów, jak i właścicieli rowerów trekkingowych.
Bardzo ważne są także sprawne hamulce. Można przecież spotkać osoby jadące na rowerze bez hamulców. Są oczywiście rowery pozbawione ich celowo, jak rowery torowe, ale nie służą one do jazdy w mieście i okolicy.
Posiadanie odpowiednio wyposażonego roweru zwiększa przede wszystkim nasze bezpieczeństwo, ale także likwiduje możliwość otrzymania mandatu.