Sztandary, zarówno te państwowe jakie widzimy w urzędach miast czy też te szkolne lub organizacji kościelnych i kombatanckich, to nierzadko prawdziwe dzieła sztuki. Misternie zdobione, z godłem państwowym wyszywanym srebrną i złotą nicią, wymagają odpowiedniej ochrony i warunków przechowywania. Takie może im zapewnić tylko idealnie dopasowana i funkcjonalna gablota na sztandar.

Takie rozwiązania ma ofercie wiele różnych firm, które produkują gabloty z popularnych materiałów takich jak tworzywa sztuczne, metale czy drewno. Jednym z najczęściej używanych jest aluminium, wytrzymałe i odporne na korozję. Gablota na sztandar produkowana jest w tym przypadku z mocnych profili aluminiowych o określonej długości. Tył gabloty stanowi płyta np. MDF, a przód oszklone drzwiczki, uchylne lub przesuwne. Są one oczywiście wyposażone w mocny zamek patentowy, a sama szyba często jest odporna na uderzenia. W środku gabloty znajduje się mocowanie dla sztandaru, który zawiesza się w niej całkowicie rozłożony, aby uniknąć wszelkich zagięć czy przetarć.
Gabloty na sztandar zazwyczaj występują w dwóch najpopularniejszych rodzajach, do powieszenia na ścianie i drugiej, stojącej. Ten typ gabloty stosowany jest często w wielu muzeach do prezentacji, np. sztandarów historycznych. Można je dzięki temu oglądać z obu stron.