Żyjemy w czasach, w których powoli tradycyjne dokumenty są wypierane przez ich elektroniczne odpowiedniki. Nie zawsze jednak użycie tych drugich jest praktyczne, dlatego póki co nikt nie rezygnuje z noszenie przy sobie tradycyjnych dokumentów tożsamości.

Elektroniczne dokumenty mają być bezpieczniejsze od tych tradycyjnych. Są one w nowoczesny sposób szyfrowane i zabezpieczane przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami. A jeszcze tak niedawno szczytem zabezpieczenia dokumentu były hologramy na legitymację studencką, czy wprowadzenie znaków wodnych na banknotach. Technologia poszła jednak tak bardzo do przodu, że wszystkie tego typu zabezpieczenia wydają się być śmieszne. Zresztą wiele udanych prób podrobienia tak banknotów, jak dokumentów mimo wielu znaków i zabezpieczeń, zdają się przemawiać za wirtualnymi dowodami, paszportami, czy internetową walutą.

Zanim dokumenty online zdominują nasz świat minie jeszcze trochę czasu, jednak powinniśmy się powoli przyzwyczajać do takiego stanu rzeczy, bowiem jest to nieuniknione.