Dobra recenzja może pomóc w sprzedaży produktu. Jej jakość będzie przemawiała za kupnem danej rzeczy, lub też wręcz przeciwnie. Nie są one na szczęście pisane tylko i wyłącznie przez marketingowców danej firmy, którzy chcą zwiększyć sprzedaż. Coraz częściej (szczególnie w internecie) pojawiają się artykuły (np. recenzje książek), które pisane są nie przez specjalistów od PR ale przez osoby, które chcą pomóc innym w podjęciu decyzji o ewentualnych zakupach.

Społeczność internetowa pomaga sobie: ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami, marnymi produktami, ale także poleca to, co u nich świetnie się sprawdziło. Istnieją w sieci także tacy, którzy po prostu czerpią sporą radość z pisania i dzielenia się tym z innymi.

Skoro w dzisiejszych czasach każdy może napisać recenzję: co zrobić, aby był to interesujący tekst? Oto zestaw wskazówek, który pomoże w osiągnięciu tego efektu:

1. Nie zmuszaj się do pisania. Jeśli to zrobisz, będzie to czuć w Twoim tekście. Będzie on ciężki i bez polotu. Nieważne jakich słów wtedy użyjesz – nikt Ci nie uwierzy.
2. Nadaj recenzji wątek osobisty. Pokaż, że ten produkt coś dla Ciebie znaczy i sam go używałeś. Będzie to o wiele bardziej realistyczne i interesujące w odbiorze.
3. Dodaj do tekstu emocje. Nie relacjonuj tylko i wyłącznie martwego przedmiotu, ale także emocje, jakie się z nim wiążą.
4. Zaprzyjaźnij się ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych – powtarzające się słowa sprawiają, że stajesz się nudny.
5. Sprawdź, czy zawarłeś wszystkie ważne informacje i nie popełniłeś żadnego błędu. Czasem drobny błąd może sprawić, że nasza recenzja wyda się niechlujna i przez to niegodna zaufania. Warto zatem tego pilnować.
6. Recenzja książki oraz filmu rządzi się własnymi prawami. Bardzo łatwo jest popełnić błąd myląc recenzję ze streszczeniem książki / filmu. To są dwie odrębne formy i pamiętaj, że nie jest ważne dosłowne opisanie produktu, ale Twoja opinia o nim.?
7. Nie przynudzaj i nie pisz zbyt długo. To ma być w miarę krótkie i treściwe. Jeśli widzisz, że się rozpisałeś – przeczytaj i pozostaw tylko najważniejsze oraz najciekawsze informacje.
8. Nie korzystaj z żadnych szablonów ani wzorców. To ma płynąć od Ciebie. Im szybciej wyrobisz swój własny, niepowtarzalny styl – tym lepszym recenzentem się staniesz.
9. Jeśli tylko masz szansę – sprawdzaj, jakie reakcje wywołuje Twój tekst na czytelników. Wszelkie komentarze i opinie przyjmuj jako dobrą monetę. Nawet jeśli nie są pochlebne – dają Ci szansę stać się lepszym.
10. Najważniejsze – baw się dobrze!

Pewnie niektóre ze wskazówek mogły wydać Ci się oczywiste, ale czasem sama się dziwię, jak często ludzie zapominają o sprawach, które niby oczywiste są.