Jest wielu miłośników czworonogów. Do najchętniej wybieranych należą psy, koty oraz te mniejsze, posiadające futra zwierzęta. Posiadanie psa niesie za sobą dużo plusów.
Przede wszystkim psy można nazwać prozdrowotnymi. Posiadając psa jesteśmy niejako zmuszeni do codziennych spacerów lub ewentualnych przejażdżek rowerowych. Psy to uwielbiają. Uwielbiają rowery. Rzecz jasna nigdy roweru dla psa nie będzie, nikt nie wyprodukuje BMX’u dla czworonożnego przyjaciela, ale dla psa frajdą jest już sama możliwość biegnięcia za właścicielem jadącym na rowerze.
Innym plusem posiadania psa jest funkcja ochronna. Mając przy swoim boku psa (szczególnie dużego) czujemy się bezpieczniej, ponieważ duże zwierze odstrasza już samym rozmiarem. Psy świetnie też sprawdzają się w roli strażników posesji. Mały czy duży hałasu narobi, gdy w pobliżu kręci się ktoś niepożądany, a to na pewno odstrasza potencjalnych złodziei.
Psy są także świetnymi przewodnikami osób niewidomych czy asystentami osób niepełnosprawnych.
Ich ciepła skóra i nieoceniający styl bycia sprawia, że wykorzystywane są one w terapii. Nie jest to metoda sama w sobie, ale kynoterapia (terapia z udziałem psów) wykorzystywana jest jako metoda wspomagająca.
Psy są także świetnymi tropicielami.
Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Pies pójdzie z nami na spacer, pobiegać, pójdzie do skateparku, aby oglądać BMX’y, ale także obroni, gdy trzeba lub poszuka zaginionego.