rp_wakacje14.jpgKreta to największa grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest również piątą co do wielkości wyspą na tym morzu. Stolicą Krety jest Heraklion, miasto z bogatą historią zdobywane niegdyś przez Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Wenecjan i Turków. Dopiero od 1898 roku jest częścią Grecji.

Znajduje się tam muzeum z największymi na świecie zbiorami dotyczącymi kultury minojskiej, które eksponowane są w aż 20 salach. Oprócz tego można zwiedzić tam port w stylu weneckim, mury miejskie i twierdzę.

Na targu w Heraklionie można zaopatrzyć się w różnego rodzaju przyprawy, oliwki, wyroby lokalnych rzemieślników, biżuterię, pamiątki, czy niespotykane w Polsce owoce. Oprócz tego turystyka na tej wyspie może polegać na wycieczce do oddalonego o 6 kilometrów Knossos, gdzie można podziwiać Pałac, choć tylko w niewielkiej części, bowiem nie został całkowicie odbudowany. Jest to miejsce związane ze znanymi mitami o Minotaurze, nici Ariadny, Dedalu i królu Minosie, który panował w starożytności na tej wyspie i uczynił ją potężną.