W obecnych czasach coraz bardziej popularne stają się różnego rodzaju reality show, teleturnieje czy zwykłe konkursy. Nagrody oferowane w nich są przeróżne. Wygrywa się kosmetyki, samochody, rowery, sprzęty AGD i RTV i wiele, wiele innych.
Po co jednak tego typu „przedstawienia”? Na pewno dla rozrywki. Ludzie, z jednej strony, lubią oglądać rywalizację, lubią podglądać życie zwykłych osób, a jednostki z tej drugiej strony, lubią wygrywać- przykładowo rowery BMX. Może nie jest to nagroda marzeń, ale miło żyje się ze świadomością, że udało się coś wygrać. Oczywiście dużo bardziej cieszą laury pieniężne, zwłaszcza te bardzo wysokie, ale i z otrzymanej płyty można się ucieszyć.
Konkursy cieszą się wielką popularnością, ale jeszcze większe zainteresowanie jest programami typu reality show. Emisja Big Brother’a ukazała, o zgrozo, że ludzie nie mają umiłowania prywatności. Za pieniądze czy wartościowe nagrody są wstanie zdradzać najintymniejsze elementy z własnego życia. Jest to pewna forma ekshibicjonizmu. To można powiedzieć o uczestnikach takich programów, ale nie zapominajmy, że po drugiej stronie telewizora znajduje się widz, którego pragnieniem jest podglądanie innych, a co za tym idzie ocenianie ich postępowań.
Programy z rodzaju reality show raczej nie posiadają większej wartości. Jest to typowa rozrywka dla mas, w której na zakończenie  programu jeden z uczestników wraca do domu bogatszy o rower BMX, lodówkę czy gotówkę.