Wakacji wprawdzie jeszcze nie ma, ale można zakładać, że niejedna osoba wiele razy już o nich myślała. To tak cudowny czas, że trudno o nim zapomnieć, nawet pośród nawału pracy.
Jest wiele propozycji spędzenia tego czasu. Jedną z nich  są rowerowe wycieczki górskie.
Rowery górskie są w tym wypadku niezastąpione.
Przed wyruszeniem na tego typu wakacje, trzeba do nich w odpowiedni sposób się przygotować.
Przede wszystkim, w pierwszej kolejności, należy zacząć przysposabiać organizm, ponieważ rowerowe wycieczki górskie wymagają nie lada kondycji i umiejętności. Aby dobrze się przygotować należy każdego dnia urządzać sobie przejażdżkę rowerem i za każdym razem trasę tę wydłużać. Organizm nieprzygotowany do tego typu wakacji, może w bardzo dotkliwy sposób odczuć tak duży wysiłek.
Wybierając się rowerem w góry, należy także zaopatrzyć się w odpowiednią, energetyczną żywność. Dobrze byłoby także zakupić sakwy, które w funkcjonalny sposób pomieszczą cały bagaż.
Przed podjęciem decyzji o rowerowych wakacjach spędzonych w górach, wskazane jest przeanalizowanie wszystkich wad i zalet tego pomysłu. Robiąc takie zestawienie człowiek wie czego może się spodziewać wybierając tę formę wypoczynku. A wiadome jest, że do najłatwiejszych ona nie należy.
Równie ważne jest wybranie odpowiedniego roweru. Jak zostało już wyżej wspomniane, istnieje rower, którego przeznaczeniem są trasy typowo górskie. Nie poleca się zabierania w góry roweru szosowego, czy roweru typu BMX.
Ilość propozycji na spędzenie wakacji jest wystarczająca, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Z tego względu osoby nieczujące się na siłach powinny wybrać raczej morze, aniżeli góry.