Zapewne każdy z nas słyszał słynne słowa Benedykta Chmielowskiego „koń jaki jest każdy widzi”. Parafrazując je można napisać: rower jaki jest każdy widzi i w zasadzie nic więcej dodawać nie trzeba.
Rowery towarzyszą nam od najmłodszych lat, dlatego opisywanie ich najprawdopodobniej mija się z celem. Czasem jednak warto zatrzymać się chwilę nad tym, co wydaje się oczywiste. Rowery spośród innych pojazdów wyróżnia to, że napędzane są siłą naszych mięśni. A dokładniej mięśni naszych nóg. Bardzo często w stosunku do rowerów stosuje się określenie jednośladów. Wynika to z tego, że koła (najczęściej dwa) ustawione są jedno za drugim i podczas jazdy zostawiany jest na drodze jeden, ciągły ślad. Jak wcześniej zostało wspomniane rowery najczęściej posiadają dwa koła. Może się wydawać, że nie posiadają ich więcej. Tak jednak nie jest. Pomijając rowerki dla dzieci, coraz popularniejsze są rowery trójkołowe dla osób dorosłych. Rowery te zostały stworzone głównie z myślą o seniorach, ale korzystać z nich mogą również osoby, które nie nabyły umiejętności jazdy na rowerze w dzieciństwie. Ich konstrukcja sprawia, że podczas jazdy nie jest konieczna umiejętność utrzymywania równowagi. Oczywiście korzystając z tego typu roweru, nie ma możliwości wyboru między rowerem górskim, miejskim czy BMX’em, ale i tak jazda na nim jest równie przyjemna, co na innych rowerach.
Najprostsze rowery nie posiadają przerzutek, dlatego ich budowa nie jest skomplikowana.
Wystarczą dwa koła, siodełko, rama, łańcuch oraz pedały i można ruszać w świat. Zanim jednak w świat się wyruszy dobrze jest znaleźć fachowca, który taki rower odpowiednio złoży.