obozy młodzieżowe (8)Zalety i wady obozu naukowego
Coraz częściej spotyka się trend, by letni odpoczynek wiązać z uczeniem się czegoś pożytecznego. Rodzice myślący o przyszłości swoich dzieci niezbyt łaskawym okiem patrzą na dwa miesiące przerwy od wszelkiej nauki i rozwoju intelektualnego. Dlatego coraz częściej letnie obozy młodzieżowe łączy się z przyspieszonymi kursami lub nauką jakichś umiejętności.
Zdecydowaną zaletą takiego obozu jest fakt, że dzieci uczą się, więc ich przerwa od obowiązków nie jest tak długa. Nauka języka w kraju, w którym jest on powszechnie używany jest bardzo efektywna i szybka, zwłaszcza gdy wymaga jej porozumiewanie się z innymi uczestnikami obozu. Często nastolatki wracają ze znajomością języka aż o poziom lepszą niż przedtem.
Jednak obozy młodzieżowe połączone z nauką mają niestety i wady – przede wszystkim jest to zmniejszona ilość czasu na odpoczynek i nawiązywanie nowych kontaktów, co dla wielu dzieci stanowi niezbędną oś wakacyjnej przerwy. Trzeba zatem znaleźć punkt balansu pomiędzy rozwojem a odpoczynkiem.