Każdego roku w okresie wakacyjnym, na drogach całej Polski, można spotkać pielgrzymów zmierzających do Sanktuariów Maryjnych. Najpopularniejsze są piesze pielgrzymki do Częstochowy. Alternatywna jest pielgrzymka, w której wykorzystywane są rowery. Jest to Rowerowa Pielgrzymka do Częstochowy.
Czas trwania pieszej pielgrzymki oscyluje między 7 a 14 dniami. Rowerowe pielgrzymi są krótsze. Ich średnia długość wynosi 6 dni.
Nie chodzi jednak o czas jej trwania, ale o przeżycie duchowe, bo to ze względu na nie pielgrzymki są tak popularne.
Oczywiście spora część pątników liczy nie tylko na duchowy rozwój, ale chcą się po prostu oderwać od codzienności. Ważna jest też chęć poznania nowych ludzi. Często podczas pielgrzymek zawierane są przyjaźnie na całe życie.
Trud wędrowania (lub jazdy rowerem) podczas pielgrzymki hartuje ducha. Pielgrzymka wymaga dużego samozaparcia, bez niego mała niedogodność skutkować może zawróceniem z pątniczego szlaku.
Tak jak przed wyruszeniem na pieszą pielgrzymkę, trzeba w odpowiedni sposób przygotować nogi, tak przed rowerową- rowery. Pojazd musi być w idealnym stanie, aby podczas pokonywania kilkuset kilometrowej trasy nie spotkały nas większe przygody. Trzeba też pamiętać o odpowiednim rowerze. BMX czy tandem nie jest do takiej pielgrzymki odpowiedni.
Właściwie przygotowani, z dobrym nastawieniem i dużym samozaparciem można ruszać na pielgrzymi szlak, po to by oddać się modlitwie i duchowemu wzrostowi.