Jeśli jakaś osoba pokusiłaby się o przeanalizowanie wszystkich aspektów życia społecznego, to w każdym przypadku znalazłaby zarówno plusy, jak i minusy. Dotyczy to także jazdy na rowerze.
Nie jest nigdy tak, że coś ma same zalety, albo same cechy ujemne. Gdybyśmy chcieli przez chwilę zatrzymać się nad rowerami, a dokładniej nad plusami i minusami jazdy na nim, to znaleźlibyśmy jedno i drugie. Czego będzie więcej? To się okaże.
Rowery są bardzo ekologiczne, ponieważ nie wydzielają spalin- jest to niewątpliwie jedna z ważniejszych zalet tego pojazdu.
Są one również bardzo ekonomiczne. W bardzo pozytywny sposób wpływają na stan naszego portfela. Na pewno dzięki rowerom, pieniędzy nie ubywa tak dużo, jak u osób zmotoryzowanych.
Rowery w znaczącym stopniu wpływają na stan naszego zdrowia i kondycję.
Pozytywnie wpływają także, jak wszelki inny sport, na stan naszego ducha. Wszakże niemal każdy wie, że wysiłek fizyczny wytwarza endorfiny- hormony szczęścia.
Większość plusów została wymieniona, zatem spróbujmy zająć się cechami ujemnymi.
Przede wszystkim jazda na rowerze nie zawsze jest bezpieczna. Oczywiście ta uwaga nie dotyczy wszystkich rowerów. Chodzi tu o BMX, który przystosowany jest do wykonywania różnorakich trików. Szczęśliwi posiadacze takiego roweru często od razu próbują wszelkich sztuczek, co nie zawsze kończy się szczęśliwie. Należy zatem prosić o rozwagę właścicieli BMX’ów.
Pomijając jednak ten jeden aspekt, rowery należą do raczej bezpiecznych środków lokomocji.
Niektórzy do minusów jednośladów dodają fakt, że są one stosunkowo wolne w porównaniu z samochodami czy innymi pojazdami silnikowymi.
Reasumując można śmiało powiedzieć, że rowery posiadają więcej zalet niż wad. Niech posłuży to, jako zachęta dla osób, które nie są jeszcze przekonane do tego pojazdu.