Urządzenia i maszyny będące w ruchu muszą posiadać wykwalifikowaną obsługę. Trudno sobie wyobrazić, by windy towarowe czy podesty ruchome obsługiwała osoba bez wymaganych uprawnień. Są one wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego.
Na rynku istnieje wiele firm oferujących specjalistyczne kursy w tej dziedzinie. Obejmują one omówienia zasad działania danego urządzenia, jego bezpieczną obsługę, najczęściej spotykane awarie. Wszystko w trosce o bezproblemową i bezpieczną pracę.
Oczywiście na takim szkoleniu nie może zabraknąć praktyki. Bez niej sucha wiedza niewiele nam się przyda. Obowiązkowo, by kurs miał moc prawną na końcu organizowany jest specjalistyczny egzamin z przedstawicielem UDT.
Niektórzy pracodawcy mogą uważać, że taka procedura jest zupełnie bez sensu. Jednak, gdy pracownik ulegnie wypadkowi lub w wyniku jego działań poniosą szkodę osoby trzecie, odpowiednie organy przede wszystkim sprawdzą wymagane uprawnienia. A wtedy na pewno sprawa trafi do prokuratury i to właściciel firmy będzie odpowiedzialny za taki stan rzeczy.