Wszyscy wiedzą, że dzieci mają ogromną potrzebę ruchu. Uwielbiają biegać, skakać, robić fikołki. Odnosi się wrażenie, że ich energia nigdy się nie kończy. Cieszy zatem fakt, że producenci rowerów pomyśleli o naszych pociechach.
Rowery dziecięce przede wszystkim różnią się wielkością od rowerów standardowych. Rozmiarem przystosowane są do małego człowieka. Dodatkowo rowery te wyposażone są w boczne koła. Spotyka się wersje trójkołowe i czterokołowe. Jeśli chodzi o wersję z czterema kołami to w modelu takim można pozbyć się po pewnych czasie bocznych kółek i rower może posłużyć dziecku w wersji dwukołowej jeszcze przez jakiś czas. Wersje trójkołowe są mniej funkcjonalne. Przeznaczone są bowiem wyłącznie dla najmłodszych i w momencie chęci zdobycia umiejętności jazdy na typowym jednośladzie należy zakupić nowy pojazd, np. BMX- chociaż ten rodzaj roweru nie jest do tego odpowiedni. Lepszy jest zwykły rower dziecięcy. BMX jest właściwszy, gdy umiejętność jazdy została opanowana w sposób zadowalający.
Posiadanie roweru dziecięcego powoduje, że można całą rodziną aktywnie wypoczywać na łonie natury. Takie wspólne spędzanie wolnego czasu sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych i kształtuje prozdrowotne nawyki życiowe. A do tego pomaga wyeliminować nadmiar energii drzemiącej w każdym dziecku. Czy to nie cudowne, gdy po tak spędzonym dniu, nasza pociecha wieczorem bardzo chętnie kładzie się do łóżka i równie szybko zasypia?