Wszelkie wyścigi towarzyszą nam od dziesiątek lat. Można ścigać się na nartach, łyżwach. Wyścig może dotyczyć biegaczy czy dżokei. Bardzo popularne są też wyścigi kolarskie.
Jednym z popularniejszych, organizowanych w naszym kraju, jest Tour de Pologne.
Składa się on z kilku etapów, ponieważ zadaniem zawodników jest objechanie wokoło Polski. Do tego wyścigu potrzebny jest odpowiedni rower. Nie wchodzą tutaj w grę ani rowery górskie, ani BMX’y.
Kolarze biorący udział w konkursie używają do tego celu specjalnych rowerów szosowych, które są przystosowane do jazdy na równych, twardych nawierzchniach. Rowery szosowe mają zazwyczaj niewielką masę, a ich budowa jest taka, by wytwarzały jak najmniejszy opór w kontakcie z powietrzem. Chodzi o to, by osiągnąć jak największą prędkość przy jak najmniejszym wysiłku. Stąd podczas takiego wyścigu zawodnicy osiągają prędkości około 45 km/h.
Tour de Pologne jest wyścigiem dla mężczyzn. Nie biorą w nim udziału kobiety, ale być może pewnego dnia doczekamy się wersji żeńskiej tej imprezy.
Tour de Pologne jest także świętem polskich mediów, ponieważ za każdym razem transmisje wyścigu ściągają przed telewizor rzesze obywateli. Jest to impreza organizowana na szeroką skalę, dlatego głównym wyścigom towarzyszą dodatkowe atrakcje, także dla dzieci.
Każdy kolejny etap wyścigu przyciąga całe mnóstwo kibiców, którzy z zapartym tchem oglądają poczynania kolarzy, a to jest okazja do tego, by promować zdrowy styl życia. Dzieci często przypatrujące się rowerzystom biorącym udział w Tour de Pologne, marzą potem o takim samym rowerze szosowym, by za kilka lat móc się ścigać z pozostałymi zawodnikami.