EEA, Europejska Agencja Środowiska alarmuje!!! To pierwszy od 15 lat tak poważny raport, w którym wskazano na związek między substancjami chemicznymi w artykułach stosowanych na co dzień a wzrostem zachorowań na nowotwory, bezpłodność, otyłość i cukrzycę, a także zaburzenia neurologiczne u dzieci. Europejska Agencja Środowiska zaleca ostrożne stosowanie produktów zawierających takie substancje chemiczne jak:

ftalany, bisfenole A, polichlorowane bifenyle (PCB) oraz parabeny. Okazuje się, że wymienione związki (od dawna podejrzewane) zakłócają układ hormonalny i w efekcie przyczyniają się do wzrostu ryzyka zachorowań na nowotwory, obniżają płodność zwłaszcza u mężczyzn, sprzyjają cukrzycy i otyłości. Badania, mające na celu udowodnienie ich szkodliwego działania przeprowadzane były od lat i także od bardzo dawna, do opinii publicznej docierały sprzeczne informacje na ten temat. Świat ogarniała histeria na przykład na dźwięk słowa bisfenol A (popularny „składnik” większości plastikowych opakowań), po to tylko by w kolejnych doniesieniach pojawiły się opinie dementujące podniesione larum.

Układ hormonalny to najważniejszy układ naszego organizmu. To właśnie hormony regulują funkcjonowanie całego ustroju, a od ich poziomu zależą np. prawidłowy metabolizm, płodność, właściwy wzrost a nawet nasz nastrój. Szkodliwe składniki, należące do wymienionych grup, znajdziemy w przeróżnych kosmetykach, od kremów po szampony, w tabletkach antykoncepcyjnych czy nawet niemowlęcych chusteczkach!!!!
Poniżej podaję Wam link do strony, na której zamieszczono kosmetyki zawierające szkodliwe substancje. Bądźmy świadomymi klientkami i nie dajmy się truć. Pewnych składników należy unikać, lecz nie zachęcam Was do bojkotu podanych tam firm. Wręcz przeciwnie, po prostu pośród ogromnej ilości kolorowych opakowań sklepowych półkach omijamy te, które mogą nam zaszkodzić.
Lista kosmetyków, które zawierają substancje zaburzające gospodarkę hormonalną
17 składników kosmetyków, które zaburzają gospodarkę hormonalną (źródło)

Nazwa chemiczna Funkcja Gdzie je znajdziesz?
4,4’-Dihydroxybiphenyl (Dihydroxybiphenyl) ochrona skóry różne kosmetyki
Ethylparaben konserwant różne kosmetyki
Propylparaben konserwant różne kosmetyki
Butylparaben konserwant różne kosmetyki
Methylparaben konserwant różne kosmetyki
Cyclotetrasiloxane pielęgnacja włosów i skóry różne kosmetyki
PCA lub Hydrocinnamic Acid pielęgnacja skóry różne kosmetyki
Boric Acid przeciwdrobnoustrojowa różne kosmetyki
BHA lub tert. Butylhydroksyanisol przeciwutleniacz różne kosmetyki
Diethyl phthalate (DEP) rozpuszczalnik różne kosmetyki
Resorcinol koloryzacja włosów farby do włosów
Ethylhexyl methoxycinnamate lub Octyl methoxycinnamate Filtr UV krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy
4,4’-Dihydroxybenzophenone Filtr UV krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy
4-Methylbenzylidene camphor Filtr UV krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy
Benzophenone-2 Filtr UV krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy
Benzophenone-1 Filtr UV krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy
3-Benzylidene camphor Filtr UV krem do opalania, krem przeciwzmarszczkowy

 

O Autorze

Mamanna

Jestem Biofizykiem, zawodowym mikrobiologiem, nieperfekcyjną żoną, perfekcyjną panią domu, czasem upierdliwą babą, dzierżącą złoty medal w marudzeniu i robieniu z igły wideł. Od 9 lipca 2013 roku jestem także, nieprawdopodobnie szczęśliwą mamą małego i jakże kochanego Jasia, który od chwili urodzenia, codziennie odkrywa przede mną, różnobarwne uroki macierzyństwa. Na blogu staram się odzwierciedlić rzeczywistość taką jaką jest, nie sztucznie różową, często zagmatwaną, chwilami dołującą lecz jakże prawdziwą, przez co czytające mnie mamy mogą znaleźć we mnie cząstkę siebie samych.