Chcąc się wybrać w podróż dookoła świata dobrze byłoby wybrać odpowiedni środek lokomocji. W zasadzie wszelkie propozycje na dłuższą metę wypadają bardzo drogo. A dlaczego by nie okrążyć świata na rowerze?
Rowery mają to do siebie, że są bardzo tanie w eksploatacji. Nie trzeba nigdzie po drodze tankować, a i ewentualnych napraw, w większości wypadków, można dokonywać samodzielnie za pomocą zabranego ze sobą smaru i zestawu kluczy. Dlaczego zatem rowery nie cieszą się taką popularnością w dalszych podróżach?
Jednym z powodów na pewno jest umiłowanie wygody. W końcu na rowerze trzeba cały czas pedałować, a jak pogoda gdzieś w trasie się załamie to za bardzo nie ma jak się ukryć przed ewentualnym deszczem, wichurą czy inną niedogodnością wynikającą z pogody. W prażącym słońcu, także zbyt miło się nie jedzie.
Drugi problem to wybranie odpowiedniego roweru. W taką podróż najlepiej wybrać BMX czy może rower miejski? A może jednak górski? Propozycji jest bez liku. Na pewno trzeba zaznajomić się z przeznaczeniem każdego roweru. Gdy to się już uczyni, wybór staje się dużo łatwiejszy, bo wszyscy zdają sobie sprawę, że rowery BMX lepiej sprawdzą się podczas podskakiwania na murku czy schodach, aniżeli w dalszych trasach.
Gdy zostanie wybrany odpowiedni pojazd, trzeba zastanowić się w jaki sposób przetransportować konieczny bagaż. Rozważając tę kwestię, należy uświadomić sobie, że potrzebny będzie rower z bagażnikiem. Nie można zaniedbać tego elementu podczas wyboru właściwego jednośladu.
Gdy wszystkie problemy i wątpliwości zostaną rozwikłane, nie pozostaje nic innego, jak wziąć najpotrzebniejsze rzeczy i udać się w podróż marzeń.
Może i podróżowaniem rowerem do najłatwiejszych form wypoczynku nie należy, ale na pewno wrażenia są niezapomniane.