Połączyć wakacyjny wypoczynek ze zwiedzaniem i możliwością poznania i podziwiania wspaniałej architektury? Najlepiej w Europie i tak, żeby nie wydać fortuny. Proszę bardzo. Do wyboru mamy Włochy, z ich bogatą historią reprezentowaną przez całą gamę wspaniałych zabytków. Może Grecja? Kolebka europejskiej kultury to z pewnością idealne miejsce dla miłośników architektury. Może jednak tym razem jest czas aby poznać coś nowego, odmiennego, a jednocześnie bliższego współczesności. Myśląc o przykładach relatywnie młodej, oryginalnej i ekstrawaganckiej architektury często możemy wymienić jedynie pojedyncze przykłady, rozlokowane w wielu miejscach kontynentu. Istnieje jednak miejsce, gdzie podziwiać można całą gamę nowatorskich konstrukcji. Miejscem tym jest Katalonia, na czele z Barceloną oraz znajdującym się w południowo-wschodniej części regionu Costa Dorada. To miejsce, w którym nastąpił największy rozkwit architektury modernistycznej.

Najbardziej znaną postacią katalońskiego modernizmu jest urodzony w Reus, miejscowości znajdującej się na Costa Dorada, Antoni Gaudi. Pomimo, że w jego rodzinnym miasteczku nie znajdziemy konstrukcji jego projektu, jest ono pełne modernistycznych budynków stworzonych przez jego naśladowców i współtwórców tego trendu w architekturze. Dzieła Gaudiego można podziwiać przede wszystkim w Barcelonie. Najbardziej znanym zaprojektowanym przez niego obiektem jest kościół Sagrada Família, której budowa ciągnie się już od ponad wieku. Inne budynki jego projektu znajdujące się w Barcelonie to między innymi znajdujący się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Casa Vicens, Casa Mila, Casa Calvet, czy odrestaurowany i zmodyfikowany przez niego Casa Batllo. Gaudí nie tworzył jedynie budynków. Jednym z jego największych dzieł jest Parc Guell, olbrzymi park, w którym znaleźć można prawdziwe perełki nurtu modernistycznego. Znaleźć tam można konstrukcje inspirowane sztuką orientu, liczne odniesienia do świata natury, a wszystko to połączone z intrygującymi kształtami charakteryzującymi ten trend. W parku znajduje się również dom, w którym Gaudí mieszkał przez dwadzieścia lat. Dzisiaj znajduje się tam muzeum poświęcone jego osobie.

Antoni Gaudí to oczywiście jedna z wielu postaci katalońskiego modernizmu. Aby bliżej poznać konstrukcje i architektów tego nurtu potrzeba sporo czasu, jednak nawet niedługa podróż w te rejony wystarczy, aby nabrać fascynacji tą odmienną i niekonwencjonalną myślą architektoniczą. Dzięki swojej wyjątkowości architektura modernistyczna zwraca na siebie uwagę wszystkich, zarówno miłośników tej dziedziny, jak i zwykłych turystów. Może zatem Katalonia i Costa Dorada to dobry cel dla następnej wakacyjnej podróży?