Joan Miró to jeden z najwybitniejszych Katalońskich artystów surrealistycznych. Jego prace to przede wszystkim obrazy oraz grafiki, jednak zajmował się także różnorodnymi formami rzeźby. Miró urodził się w 1983 roku w Barcelonie. Pomimo, iż ze względu na swoje zamiłowania artystyczne, a także ze względu na późniejsze represje ze strony reżimu Franco wiele czasu spędzał poza Katalonią, był z nią bardzo mocno związany, co odzwierciedla wiele z jego prac. Duży wpływ miał na to z pewnością czas spędzony na rodzinnej farmie w okolicach Tarragony leżącej niedaleko Costa Dorada, południowo-wschodniej części wybrzeża Katalonii. Odwiedzając ją często latem, właśnie tam stworzył dużą część prac we wczesnych etapach swojej kariery. Część z nich inspirowana jest i w mniej lub bardziej bezpośredni sposób przedstawia świat Katalońskiej wsi i jej mieszkańców.

Obserwując zmiany zachodzące w stylu Miró można zauważyć przejście od względnie realistycznych, choć zniekształconych, reprezentacji rzeczywistości dominujących jego wczesne prace aż do skrajnie surrealistycznych, skoncentrowanych niemal wyłącznie na symbolice dzieł, które tworzył w późniejszych okresach swojej pracy artystycznej. To właśnie bogactwem symboliki, która przemawiała w niemal wszystkich jego dziełach zasłynął nie tylko w środowiskach artystycznych, ale i poza nimi. Drugą cechą wyróżniającą jego styl było ciągłe eksperymentowanie z nowymi formami ekspresji. Podobnie jak inny wybitny Kataloński artysta surrealistyczny Salvador Dali, poszerzał tym samym granice całego nurtu surrealistycznego.

W Barcelonie znajduje się Centrum Studiów Sztuki Współczesnej prowadzone przez Fundację Joan Miró. Można tam zobaczyć wiele z jego prac, ale także obejrzeć dzieła innych artystów sztuki współczesnej, w tym młodych artystów, którzy rozwijają swoją działalność twórczą dzięki wsparciu fundacji. Muzeum Miró jest jednym z punktów, który zdecydowanie warto odwiedzić podczas wakacji w Hiszpanii.