Nauka w życiu każdego człowieka ma ogromne znaczenie, nawet, jeżeli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Problem polega na tym, że nauka, kojarzy nam się zbyt silnie z edukacją, a ta zaś zbyt silnie kojarzy się nam z uczeniem się rzeczy niepotrzebnych. Tymczasem, nauka to bardzo pożyteczna rzecz, która bardzo wiele wnosi w nasze życie.
Nauka, pozwala nam na zrozumienie otaczającego świata. Poprzez prowadzenie badań, eksperymentów i wielu różnorodnych doświadczeń, sprawdzamy, jak działają różne elementy naszego świata, jak można na nie wpływać i jak można je modyfikować. Wiedząc to wszystko, możemy kształtować swoją rzeczywistość w taki sposób, jaki nam odpowiada i jaki potrzebujemy.
Nauka pozwala nam również zmieniać świat. Dzięki wiedzy, badaniom i doświadczeniom, możemy wpływać na świat, który nas otacza. Widząc, co nam w nim nie odpowiada, jak na przykład choroby, czy problemy z komunikacją, możemy w naukowy sposób poszukać leku na choroby czy usprawnić komunikację. Tak powstały antybiotyki, leki, telefony i wiele innych wynalazków.