Profesjonalny skaning laserowy 3D już niemal całkowicie wyparł tradycyjne metody pomiarowe. Stało się tak, ponieważ pozwala on skutecznie, szybko i precyzyjnie pozyskiwać trójwymiarowe dane dotyczące danego obiektu. Dzięki technologii tej można w krótkim czasie wykonać pomiary nawet największych i najbardziej skomplikowanych budynków.

Na jakiej zasadzie działa skanowanie laserowe 3D?

Skanowanie laserowe 3D wykorzystuje nowoczesne skanery. Lasery te są w stanie pozyskać w ciągu sekundy nawet dwa miliony punktów dotyczących konkretnych elementów skanowanego budynku.

Skanery laserowe gwarantują bardzo precyzyjne wyniki pomiaru. Wykonują także zdjęcia, które pozwalają nadać punktom kolor, jaki mają w rzeczywistości. Pozyskane przez laser informacje poddawane są wstępnej obróbce – rejestracji, czyszczeniu oraz kolorowaniu. Po ostatecznej klasyfikacji składają się w gigantyczny zbiór punktów, który nazywa się chmurą.

Chmura ta importowana jest do specjalistycznego programu, który przeprowadzi dokładną jej analizę oraz modelowanie, tworząc pełnowymiarowy model skanowanego obiektu.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na skaning laserowy?

Lotnicze skanowanie laserowe pozwala badać mierzone elementy bez konieczności zbliżania się do nich i dotykania ich. Technologia ta przydaje się w sytuacji, kiedy dostęp do obiektu inwentaryzacji jest ograniczony.

Z racji tego, że skanowanie 3D trwa krócej niż pomiary wykonywane tradycyjnymi metodami, na procedurę tę mogą zdecydować się osoby, którym szczególnie zależy na czasie. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomiarów wykonywanych w budynkach mieszkalnych – skanowanie laserowe nie zakłóca spokoju mieszkańców obiektu.

Skanowanie laserowe pozwala uzyskać cyfrową, bardzo wierną kopię dowolnej, nawet najbardziej skomplikowanej budowli. Często wykorzystuje się je przy inwentaryzacji bogato zdobionych obiektów zabytkowych.

Jeśli badany obiekt posiada błędną bądź też niepełną dokumentację, można wykorzystać skany laserowe w celu jej uzupełnienia i weryfikacji.

Zdarza się, że badany obiekt jest w jakiś sposób zniekształcony. Dzięki technologii skaningu laserowego można wykryć różnego rodzaju niedoskonałości – zniekształcenia, ugięcia, skręcenia, ubytki i szczeliny na całej powierzchni obiektu, co pozwala zaplanować prace remontowe i renowacyjne.

Gdzie wykorzystuje się skanowanie laserowe 3D?

Podstawowym produktem skaningu laserowego jest chmura punktów, którą można wykorzystać na różne sposoby. Technologia skanowania obecnie wykorzystywana jest między innymi w:

  • architekturze,
  • renowacji zabytków,
  • infrastrukturze,
  • przemyśle,
  • inżynierii,
  • górnictwie.

Czy skanowanie laserowe 3D jest bezpieczne?

Osoby, które rozważają zastosowanie skanowania laserowego jako metody pomiarowej, często zastanawiają się, czy jest ona bezpieczna dla zdrowia. Otóż, służące do pomiarów urządzenia laserowe w żaden sposób nie szkodzą ani operatorowi, ani badanemu obiektowi. Oznacza to, że są w 100% bezpieczne.

Artykuł Sponsorowany