Rate this post

Jak robić bezpieczne screenshoty, czyli zrzuty ekranu

Dzisiejsza porada nie będzie bynajmniej jakimś odkryciem technicznym ani też Ameryki nią nie odkryję, ale ze względu na to, co ostatnio nagminnie widuję, nie mogę się powstrzymać: teoretycznie każdy wie, jak zrobić screenshota, czyli zrzut ekranu. Ale tylko teoretycznie. Bo niejeden internauta sądzi, że aby zrobić screenshota, wystarczy nacisnąć klawisz PrtScrn. A potem może żałować. Dlaczego?

Ostatnio korzystam z kilku serwisów, w których wysłanie screenshota jest dowodem na wykonanie jakiegoś zadania. Bez screenshota po prostu ani rusz. Naoglądałem się tych zrzutów ekranu bez liku – i niemal z każdego dowiedziałem się czegoś, czego być może nadawca wcale nie chciał mi o sobie komunikować.

Wyobraź sobie na przykład, Czytelniku, że jako wierna owieczka bierzesz udział w konkursie Radia Maryja, bo masz wielką chrapkę na odbiornik TV Trwam. Masz tylko zrobić screenshota ze strony internetowej radia i wysłać go mailem. No, to robisz i wysyłasz:

Screenshot zdradza informacje…

Obawiam się, że Twoje szanse na wygraną spadłyby znacznie, gdyby po drugiej stronie kabla ktoś przyjrzał się, jakie karty miałeś właśnie otwarte oprócz jedynie właściwej… Jeszcze gorzej byłoby, gdyby włączony był pasek zakładek i świątobliwi redemptoryści dowiedzieliby się, z jakich stron korzystasz najczęściej, prawda?

Ten przykład to oczywiście żarcik, ale sprawa jest poważna. Naprawdę nie warto informować wszystkich na prawo i lewo, z jakich witryn korzystamy w danej chwili, ani z jakich najchętniej czy najczęściej – a widok otwartych kart i paska zakładek zdradza to bezlitośnie. Zatem
Jak robić bezpieczne screenshoty, czyli zrzuty ekranu?

Oczywiście tak, by pokazywać tylko to, co pokazane być może. Można w tym celu (zależnie od używanej przeglądarki):

wcisnąć klawisz F11 – na ogół powoduje to rozciągnięcie obrazu i wyeliminowanie niepożądanej „góry” ekranu
albo w konfiguracji przeglądarki wyłączyć widok paska zakładek + zamknąć wszystkie karty oprócz właściwej
albo po wklejeniu screenshota do programu graficznego przyciąć / skadrować obraz tak, by nie zawierał za wiele

…ale bez względu na wybraną metodę, koniecznie i bezwzględnie:

przed zapisaniem i wysłaniem screenshota upewnić się, czy nie mówi o nas za wiele

Zajmuje to wszystko w sumie tylko chwilę, a może nam oszczędzić konsekwencji naszej niefrasobliwości…