Jest wiele takich obszarów, których przywołanie skutkuje bardzo schematycznymi skojarzeniami. Powie się dom- widzi się dom z dachem na górze, powie się biznesmen- widzi się mężczyznę ubranego w garnitur a w dłoni trzymającego aktówkę. Powie się rower i widzi się rowery na dwóch kołach. Widzi się rower trekkingowy, miejski, czy BMX. Rzadko kiedy widzi się rower poziomy.
Przyzwyczailiśmy się do jazdy na rowerach posiadających dwa koła, na których jeździ się w pozycji pionowej. Są jednak rowery, na których przyjmuje się pozycję siedzącą, nawet bardziej półleżącą.
Jazda na nim jest na pewno przyjemniejsza, zwłaszcza dla osób mających problemy z kręgosłupem. Pozycja półleżąca sprawia, że komfort jazdy jest dużo większy, więc i trasy pokonywane na takim rowerze mogą być dłuższe.
Wyglądem, rower poziomy, przypominać może jakiś pojazd wyścigowy napędzany pedałami.
Wracając jednak do funkcjonalności tego roweru. Pojazdy te są często większe od typowych jednośladów, więc wymagają z jednej strony większej powierzchni do jego przechowywania, a z drugiej wystawienie tego roweru (przykładowo z garażu) może stwarzać trudność, zwłaszcza kobietom, które są słabsze fizycznie. Jadąc na takim rowerze mamy też słabszą widoczność, ale i sami jesteśmy mniej widocznymi uczestnikami ruchu. Może to skutkować zmniejszeniem bezpieczeństwa podczas jazdy. Dobrze jednak jest, że istnieje alternatywny rower dla osób, którym zwyczajnie nie służy pozycja przyjmowana podczas jazdy na standardowym rowerze.

Jazda na tego typu pojeździe na pewno jest jeszcze bardziej relaksująca, więc może warto by było, aby każdy posiadał taki rower? Niestety zakup roweru poziomego wymaga większego nakładu gotówki, dlatego nie każdego stać na tego typu pojazd.