Amatorów sportów wodnych nie brakuje. Można pływać samodzielnie, można płynąć kajakiem. Coraz popularniejszy staje się też windsurfing czy żeglarstwo.
Jeśli jednak jakaś osoba nie czuje się na siłach, by sprostać tym przykładom, to po prostu może udać się na rower wodny.
Bardzo popularne są wypoczynki nad wodą. Wiele osób marzy wtedy, by leżeć i nic nie robić. Są jednak też tacy, którzy i tam szukają jakiejś formy aktywności. Chcą się ruszać. Oczywiście i spacer jest jakąś aktywnością, ale na niego można iść przez cały rok i w zasadzie wszędzie. Warto dlatego skorzystać ze sportów wodnych, gdy spędza się czas nad morzem czy jeziorem.
Windsurfing czy żeglarstwo wymagają większych umiejętności, ale na rowery wodne może pójść już każdy. Począwszy od dzieci, rzecz jasna pod opieką dorosłych i obowiązkowo w kamizelkach ratunkowych, a kończąc na seniorach.
Dzieciom początkowo może nie podobać się, że rower wodny to nie BMX, ale gdy raz się przepłyną, na pewno będą chciały to powtórzyć.
Również przepłynięcie kajakiem może sprawić wiele radości, ale w nim trzeba wykazać się sporą siła, dlatego dla dzieci odpowiedniejsze są, wspomniane wyżej, rowery wodne.
Spędzając czas nad wodą trzeba wykazać się większą czujnością, bo zagrożeń cała chmara. Wielką czujnością należy się wykazać zwłaszcza, gdy wypoczywamy z dziećmi. Wtedy trzeba mieć dosłownie oczy dokoła głowy. Ile razy można było usłyszeć o zatonięciach dzieci w rzece czy innym zbiorniku wodnym. Tym niestety może skutkować chwilowy brak uwagi.
Nie do pomyślenia jest puszczanie młodego pokolenia bez opieki na rowery wodne, czy innego tego typu sport.
Uprawianie sportów wodnych jest niezmiernie przyjemne, ale wykonując je na pewno trzeba wykazywać się większą ostrożnością.