W dzisiejszych czasach coraz więcej osób preferuje aktywną formę wypoczynku. Wynika to na pewno z siedzącego trybu życia zdecydowanej większości osób. Siedząc spędzamy większość życia, dlatego miłym wydaje się pomysł przejażdżki rowerem po spokojnej okolicy, czy, coraz popularniejszy, nordic walking.
Rowery mają to do siebie, że nie trzeba wielkiego wysiłku, by go uruchomić. Wystarczy rower wystawić i można jechać tam gdzie się akurat chce. Nader miła perspektywa. Podobnie jest w przypadku wspomnianego już wcześniej nordic walking’u.
Coraz częściej, gdy myślimy o wypoczynku, widzimy się z kijkami w dłoniach, biegających czy na rowerze. Coraz popularniejsze staje się także poranne bieganie. Już o świcie można dostrzec wielu sympatyków tego sportu.
Rowery traktowane są raczej, jako środek lokomocji, który pomaga nam dostać się do wyznaczonego celu, ale i rodzinne przejażdżki cieszą się coraz większą popularnością. Cieszy widok rodziców, którzy wraz z dziećmi pokonują na rowerach leśne ścieżki. Dzieci robią przy tym to, czego bardzo potrzebują- spędzają czas z rodzicami, a przy tym uczą się zdrowych nawyków. Przykład idzie z góry, więc jeśli rodzice kochają rowery, spacery i inne sporty, to i dzieci będą sympatykami tych sportów. Trzeba mądrze zarażać dzieci umiłowaniem ruchu. Zmuszanie nie wchodzi tutaj w grę. W ten sposób można jedynie zniechęcić. Należy mądrze dawać przykład, albo wystarczy sprezentować dziecku BMX czy inny rower i razem z nim wyruszyć na wycieczki. O to właśnie chodzi, aby robić to wspólnie.