Trzy latka to trudny wiek. Maluch, wyglądem dalej przypomina ufika z wielką głową, oczami na pół twarzy i lekko nieproporcjonalnym tułowiem, ale umysłem i umiejętnością abstrakcyjnego myślenia, nierzadko przerasta możliwości intelektualne większości dorosłych. Uwielbiam rozmowy z Jasiem. Pękam przy nich ze śmiechu, bo trzylatek potrafi tłumaczyć otaczającą go rzeczywistość w niesamowicie uroczy sposób. Szkoda, że wyrastamy z tej umiejętności.

Wyobraźnia małego człowieka jest niczym nieograniczona, dlatego ważne jest, aby rodzić dołożył wszelkich starań by odpowiednio ją stymulować. Okres przedszkolny, przypada na wiek od 3. do 6. roku życia i jest to czas szybkiego dojrzewania fizycznego, psychicznego i społecznego. Jest to okres intensywnego rozwoju i nauki – o sobie i świecie. Nie ma lepszego źródła informacji niż książki i te towarzyszyć nam powinny od pierwszych chwil naszego życia. We wpisie HOPS TUTAJ napisałam:

Pochylając się nad książką, zasiewamy w dziecku ciekawość do zamkniętego w kolorowej okładce papierowego świata, który roztoczy przed maluchem nowy, nieznany dotąd świata którego kreatorem będzie ono samo.   Książka to przedmiot ponadczasowy, dom bez książek to pustostan, a człowiek który nie przeczytał w życiu chociaż jednej książki jest dla mnie dryfującym wrakiem.

I moje życie odkąd pamiętam usłane było książkami, w związku z czym moja wyobraźnia wyewoluowała do rozmiarów, o których mógłby pomarzyć  niejeden powieściopisarz.

Sprowadzając dziecko na świat czuję się odpowiedzialna za jego rozwój intelektualny. Ten ostatni, to nie tylko poszerzanie wiedzy, uczenie się i ćwiczenie umysłu, ale także rozwijanie wyobraźni, a przede wszystkim pielęgnowanie kreatywności. Odnoszę wrażenie, że człowiek rodzi się z zaprogramowaną miłością do wertowania. Nie znam dziecka, które nie lubiłoby książeczek, kolorowych obrazków i czasu jaki spędza z nim na wspólnym czytaniu jego mama. Książeczki dla dzieci są nie tylko piękne, ale i pouczające. Kryją w sobie magię, której próżno szukać w bajkach na youtube czy blueray. Dziś pokażę Wam cztery pozycje, które w idealny sposób zaspokajają jedne z podstawowych potrzeb intelektualnych naszej pociechy.

Dzieci w tym wieku bardzo intensywnie się uczą. Istnieje opinia, że wszystko czego mózg kilkulatka nauczy się do pięciu lat, pozostaje w jego głowie na zawsze, dlatego cieszę się, że zainteresowania Jasia oscylują wokół przyrody, liczb i nauki języka angielskiego. Nawet najbardziej poważne jak na wiek zainteresowania, muszą być rozwijane w adekwatny dla trzylatka sposób, dlatego cieszę się, że istnieją książki, których treści pozwalają na zaspokojenie ciekawości maluchów w taki sposób, że ćwiczenie umysłu odbywa się zgodnie z możliwościami kształtujących się w mózgu neuronów. To właśnie dlatego chciałam polecić Wam 4 książki, które wpadłwszy w nasze ręce, wywarły na nas ogromne wrażenie.

BOTANICUM

To jedna z piękniejszych książek jaką trzymałam w dłoni, książkowe arcydzieło, które odpowiada na najbardziej nurtujące pytania z dziedziny botaniki. To jedyne w swoim rodzaju Muzeum Roślin zamknięte na stronicach książki, które w przystępny sposób przytacza nam fakty z życia roślin:

Skąd się wzięły? Jak wyglądały pierwsze z nich? Kiedy urósł pierwszy las? Kiedy pojawiły się pierwsze kwiaty? Które rośliny są największe, najrzadsze, najdziwniejsze, najbrzydsze, najbardziej długowieczne? Dlaczego niektóre paskudnie śmierdzą?

Autorką niesamowitych ilustracji zainspirowanych rycinami XIX-wiecznego niemieckiego przyrodnika Ernsta Haeckla, jest Katie Scott, ta sama, która zilustrowała Animalium.

Autorką tekstu natomiast, jest Kathy Willis, która przez 25 lat prowadziła badania nad roślinami i była wykładowcą na najbardziej prestiżowych uniwersytetach w Cambridge i Oksfordzie. Obecnie jest dyrektorką wydziału naukowego Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew i wykładowczynią na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie zajmuje się bioróżnorodnością. Ta wyjątkowa pozycja oprowadzi czytelników po niezwykłym świecie roślin, które spotykamy zarówno na szczytach najwyższych gór, jak i w głębokich dolinach. Autorka oprowadzi nas po świecie ekstremalnie przystosowanych roślin, które rosną pod warstwą lodu i śniegu na biegunach, w niekończącej się suszy pustyni czy też pod powierzchnią wody, na głębokości, do której docierają już tylko nieliczne promienie słońca. Książka zachwyci nas nieokiełznanym pięknem i różnorodnością otaczającej nas przyrody, a przystępna forma jaką zostało napisane Botanicum, sprawia że książka zadowoli malucha jak i czytającego maluchowi rodzica, który bez trudu wciągnie się w opisywany w książce świat.

Książkę możecie zakupić na stronie FABRYKA WAFELKÓW, gdzie aktualnie nabędziecie ją w promocyjnej cenie, BOTANICUM KATHY WILLIS, KATIE SCOTT.

O PLANETACH

Czym są planety?
Czy na Marsie jest woda?
Z czego składają się pierścienie Saturna?

Znany popularyzator astronomii – Jerzy Rafalski – zabiera nas w fascynującą podróż po Układzie Słonecznym. Dzięki tej książce poznasz dzieje naszej gwiazdy. Dowiesz się, jak wyglądają planety książce wraz z Ziemią wokół Słońca, czy są na nich morza i góry, jaka panuje temperatura, czy mają własne księżyce.Przeczytasz, jakimi przyrządami posługiwał się Kopernik i jak ludzie współcześnie odkrywają tajemnice kosmosu. Dowiesz się też, jaka przyszłość czeka Układ Słoneczny, a wraz z nim człowieka.

Bogato ilustrowane, niezwykle ciekawie i przystępnie podane fakty z pozornie trudnej dziedziny, jaką jest astronomia, zaciekawią wszystkich – od najmłodszych do najstarszych członków rodziny.

„O planetach” to nasza druga książka z tej serii. Pierwsza, „O Owadach” okazała się Jaśkowym hitem, dlatego cieszę się, że weszliśmy w posiadanie kolejnej, która w przystępny i niezwykle interesujący sposób zaspokaja chłopięcą ciekawość w dziedzinie Wszechświata. Dla chłopców to pozycja obowiązkowa.

Książkę możecie zakupić na stronie FABRYKA WAFELKÓW, czyli tutaj JERZY RAFALSKI OPOWIADA O PLANETACH, JERZY RAFALSKI.

LICZĘ DO 100

Jeszcze nigdy nauka liczenia nie była tak zabawna, a to za sprawą trzech zabawnych misiów, które zabiorą nas w arcyciekawą podróż liczb od 1 do 100. Matematyka to świetna zabawa, a Magali Bardos, wprowadza dziecko w świat opowiedziany za pomocą liczb. W 1 lesie, były 2 góry, w górach mieszkały 3 niedźwiadki, które miały 4 łapki, 5 razy dziennie miodek zjadały i 6 innych misiów w lesie spotkały… a co było dalej, wtedy się dowiecie, gdy książkę tę w ręce swoje dorwiecie 🙂

Książkę możecie zakupić na stronie FABRYKA WAFELKÓW, czyli tutaj LICZĘ DO 100, MAGALI BARDOS.

NAWET NIE WIESZ, JAK BARDZO CIĘ KOCHAM

Prezentowana książka zajęła 1 miejsce w kategorii wiekowej 0-5 lat w konkursie „Świat przyjazny dziecku” i sprzedała się w rekordowej ilości, prawie 8 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Jej moc tkwi w odpowiedziach. Odpowiedziach na najczęściej zadawane przez dziecko pytanie:

Jak bardzo mnie kochasz?

Czasami szukasz słów, żeby komuś powiedzieć, jak bardzo, ale to bardzo go kochasz. Ale miłość niełatwo jest zmierzyć. Wiedzą o tym najlepiej Mały Brązowy Zajączek i Duży Brązowy Zając z tej pięknej i wzruszającej opowieści o uczuciach, cieple i zrozumieniu. To książka o miłości – wszechwładnej, potrzebnej do życia każdemu. To książka dla wszystkich kochających, kochanych i pragnących miłości.

Ale lektura ta, to nie tylko piękna treść, ale przede wszystkim cudowne ilustracje, które są przeurocze i tak słodkie, że książkę można oglądać godzinami. To właśnie dlatego powstała jej animowana wersja pod tym samym tytułem, którą serdecznie Wam z Jasiem polecamy.