Jakie seriale można oglądać w polskiej telewizji? Najczęściej te, które są oparte na zagranicznym pomyśle, choćby takie jak Usta usta czy Reguły gry lub takie, których scenariusz został stworzony przez Polaka, jednak jego poziom mówiąc delikatnie jest niezadowalający. Opiera się najczęściej na banalnych dialogach, nic nie wnoszących scenach itd. Oglądając go, można się poczuć, jakbyśmy podglądali przeciętną rodzinę przez okno. Jednym słowem – nuda!

Z jednej współczesnej produkcji jednak możemy być dumni! Agnieszka Pilaszewska, którą z pewnością wszyscy znają chociażby z roli Aliny Krawczyk z Miodowych lat, stworzyła scenariusz serialu Przepisu na życie, na który wielu ludzi co niedzielę czeka z wypiekami na policzkach.

Głowna bohaterka serialu, Anka Adamowicz, rozstaje się z mężem – Andrzejem, który zakochał się w innej kobiecie. W jednym momencie wszystko zaczyna się jej walić na głowę: oprócz tego, że opuszcza ją Andrzej, traci pracę, a co gorsza okazuje się, że jest w ciąży z niewiernym mężczyzną. Zdaje się, że dosięgły ją wszystkie plagi egipskie. Mimo początkowego załamania, z którego pomogły jej wyjść mama, jej przyjaciółka, Pola, oraz córka, Mania, Anka szybko staje na nogi. Zaczyna pracować na zmywaku w restauracji Jerzego Knappe, by wkrótce stać się jego prawą ręką. Kobieta odkrywa w sobie nie tylko nową pasję, ale także wielki talent do gotowania. Wkrótce łączy ją uczucie z Jerzym, jednak na drodze do szczęścia stanie im jego żona, z którą od dawna Jerzy żyje w separacji.

Mimo nieskomplikowanej fabuły serialu i niewielu nieprzewidywalnych zwrotów akcji, produkcja ta przyciąga widzów przede wszystkim wykreowanymi przez scenarzystkę wyrazistymi postaciami, które grane są przez bardzo dobrych aktorów. Ulubioną parą tego serialu jest Beatka i Żabcia, czyli Andrzej. Widzowie nie mają pojęcia, dlaczego ta para wciąż ze sobą jest, a w dodatku bierze ślub. Przecież całymi dniami się kłócą, mają do siebie pretensje i w ogóle nie potrafią ze sobą rozmawiać. Napięcie między nimi jest potęgowane przez histeryczny charakter Beaty, która ma skłonności do przesady. Andrzej z kolei jest spolegliwym mężczyzną, który bawi swoim nieobyciem i brakiem zdecydowania. Niewątpliwą zaletą tego serialu są także inteligentne i zabawne dialogi.

Chociaż cała akcja serialu opiera się na głównym wątku, jakim jest związek Jerzego i Anki, to możemy się skupić także na innych perypetiach bohaterów Przepisu na życie. Scenariusz z pewnością jest głęboko przemyślany, gdyż pokazuje życie trzech pokoleń: nastolatek, ich rodziców i dziadków. Człowiek praktycznie w każdym wieku odnajdzie w nim coś, co go zaciekawi. Przede wszystkim starsi ludzi mogą zainspirować się życie mamy Anki, która mimo tego że jest kobietą około sześćdziesiątki, to żyje tak jak chce: spotyka się z przyjaciółmi, ma dobre relacje z wnukami, a nawet decyduje się na nowy związek. Nie boi się do standardowego przepisu dodać trochę pieprzu. Z kolei nastolatki będą obserwować zmagania Manii, która jest nieco zdezorientowana swoją nową sytuacją rodzinną. Poza tym nie wie, co chce robić w życiu, no i oczywiście przyglądniemy się jej perypetiom miłosnym.

Przepis na życie to serial, który za kilkadziesiąt lat będzie oglądany i puszczany w telewizji, tak jak dzisiaj Czterdziestolatek, czy Wojna domowa. Bez wątpienia już można określić go mianem kultowego, gdyż wśród propozycji wszystkich telewizji jest on najbardziej oryginalny. Co więcej, to produkcja Made in Poland!